ویژگی‌های خاص مرورگر Edge مایکروسافت

0
89
ویژگی‌های خاص مرورگر Edge مایکروسافت

اخیرا مایکروسافت با تاکید مجدد بر ادعای خود در خصوص اینکه مرورگر Edge در مقایسه با سایر رقبا از برق بسیار کمتری استفاده می‌کند، در تلاش است تا Edge را از خطر حذف از ویندوز ۱۰ نجات دهد.

به گفته ی Kyle Pflug، مدیر ارشد تیم برنامه‌نویسی Edge، این مرورگر برروی Creators Update از ۳۱ درصد برق کمتر نسبت به نسخه‌ی ۵۷ Google Chrome و ۴۴ درصد برق کمتر در مقایسه با نسخه‌ی ۵۲ Mozilla Firefox استفاده می‌کند.

Creator Update و آخرین ارتقاهای صورت گرفته بر روی ویژگی‌های Windows 10 در یازدهم آوریل در دسترس مشتریان قرار گرفت. همزمان با این اقدام مایکروسافت موتور Rendering در Edge با نام EdgeHTML را به نسخه‌ی ۱۵ ارتقا داد که در حقیقت چهارمین موتور Rendering از زمان ارائه ویندوز ۱۰ در اواسط سال ۲۰۱۵ بوده است.

مایکروسافت برای اثبات ادعای خود، اقدام به اندازه‌گیری میزان مصرف برق در چهار لپ‌تاپ Surface Book نمود که لیستی از عملیات‌‌ جستجو را در مرورگرهای Edge، Chrome 57 و Firefox 52 آغاز نمودند. در نهایت از ۱۶ یا تعداد بیشتری تست صورت‌گرفته در هر مرورگر میانگین گرفته شد.

در آزمایش دوم، پخش یک ویدیو به صورت آنلاین در ۳ نوت‌بوک Surface Book بر روی مرورگرهای Edge، Chrome و Firefox  انجام شد. مایکروسافت مدت کارکرد هر لپ‌تاپ پیش از تمام شدن باتری و خاموش شدن را ثبت نمود. در این تست، Edge 35 درصد بیشتر از Chrome و ۷۷ درصد بیشتر از Firefox دوام آورد.

مایکروسافت در گذشته نیز بارها از مزیت مصرف کم باتری در Edge گفته است تا انتخاب آن را در مقایسه با Chrome و سایر رقبا گزینه‌ی هوشمندانه‌تری معرفی نماید.

مدتی پس از آنکه گوگل از بهبود مدیریت برق در Chrome خبر داد، مایکروسافت به موضوع باتری بازگشت تا تاکیدی دوباره بر کم مصرف بودن Edge داشته باشد. در تست دیگری که در ماه سپتامبر انجام شد، مایکروسافت اعلام کرد که Stream نمودن ویدیو در Edge پیش از اتمام شارژ باتری می‌تواند تا ۴۵ درصد طولانی‌تر از Chrome انجام شود.

این تبلیغات گسترده مایکروسافت در خصوص Edge به احتمال زیاد پاسخی به سهم پایین این مرورگر در بازار مرورگرهای ویندوز ۱۰ محسوب می‌شود.

طبق اعلام موسسه‌ی Net Applications، در پنج ماه گذشته سهم Edge از مرورگرهای مورد استفاده در ویندوز ۱۰ حدود ۲۲ می‌باشد و این در حالی است که این رقم در سال گذشته حدود ۳۰ درصد بوده است. با توجه به اینکه مایکروسافت این مرورگر را به صورت رایگان بر روی سیستم‌عامل قرار داده است، پایین بودن این درصد سوال‌برانگیز محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است که Mozilla و گوگل هردو از اظهارنظر در زمینه‌ی ادعاهای مایکروسافت در خصوص پایین بودن مصرف برق در Edge خودداری نموده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

*